۱۸ تير روز دانشگاه / ياران ما همچنان دربند

330batebi.jpg

فردا ۱۸ تیر سالروز حمله عمله های استبداد به کوی دانشگاه تهران و ضرب و شتم و هتک حرمت دانشگاه است.اقدامی که در ادامه بحران سازی برای دولت خاتمی که با حمایت محکم دانشجویان بر سر کار آمده بود اتفاق افتاد.دانشجویان در حالی که به فشار علیه مطبوعات اعتراض داشتند دست به اعتصاب و تحصن زدند که نیروی انتظامی و نیروهای لباس شخصی به وحشیانه ترین شکل ممکن پاسخ این اعتراض مدنی را دادند.

۸ سال از این ماجرا گذشته اما هتک حرمت دانشگاه و برخورد با فعالین دانشگاه نه تنها کمتر نشده بلکه با ظهور اقتدارگرایان در راس قدرت این فشارها سازماندهی نیز شده است.به گواهی کارنامه این دو سال وزارت علوم / کمیته های انضباطی / حراست های دانشگاه / انتظامات و نیروهای شبه نظامی داخل دانشگاه ٬ برخورد با فعالین دانشجویی به خصوص انجمن های اسلامی به صورت برنامه ریزی شده و هماهنگ در دستور کار قرار گرفته است.دانشگاه پلی تکنیک که در سالهای گذشته مهم ترین دانشگاه در پرورش و هدایت جنبش دانشجویی بوده است در راس فهرست برخورد قرار گرفته و سناریوهای مختلفی طراحی شد تا این قلب تپنده را از انتقاد و اعتراض باز دارد سناریوهایی مانند :

  •   سرکوب انجمن اسلامی:مدیریت انتصابی دانشگاه با اخلال در انتخابات انجمن اسلامی ابتدا آن را به مدت یک هفته به تعویق انداخت و پس از آن که انجمن با حمایت کلیه فعالین دانشگاه توانست با حضور ۲۸۰۰ نفر از دانشجویان در انتخابات٬ شورای مرکزی جدید را معرفی کند این بار با سوئ استفاده از شورای نظارت(که نظارتی از نوع استطلاعی دارد) انتخابات و شورای مرکزی جدید را غیرقانونی اعلام کرد و به جای آن که طبق قانون مهلتی یکماهه به انجمن دهد تا دوباره انتخابات را برگزار نماید با تاسیس یک انجمن جعلی (که متشکل از اعضای بسیج و طیف شیراز انجمن بود) اقدام به مقابله با آرائ دانشجویان نمود.
  •   تخریب ساختمان انجمن: مدیریت که در خرداد ۸۵ عملا از انجمن که ـ از حمایت حداکثری دانشجویان برخوردار بود ـ شکست خورد٬ این بار در تابستان و در تعطیلی دانشگاه٬ آنهم شبانه اقدام به تخریب ساختمان کتابخانه انجمن اسلامی با بولدوزر کرد و دفتر روابط عمومی انجمن را به نفع آبدارخانه مسجد مصادره کرد. این در حالی است که صیغه این مسجد توسط آیت الله طالقانی به نام انجمن اسلامی پلی تکنیک خوانده شده است.
  •   احکام سنگین انضباطی مهر ماه: حدود هفتاد نفر از فعالین دانشگاه در شروع ترم جدید با بسته شدن فایل آموزشی مواجه شدند و ده ها تن از فعالین با احکامی چون تعلیق و ممنوع الورودی رو به رو شدند.گرچه تمامی این اقدامات مانع از برگزاری پرشور روز دانشجو در روز ۱۹ آذر و همچنین پیوستن فعالین دانشگاه به تجمع روز ۱۶ آذر دانشگاه تهران نشد.
  •   شوی تبلیغاتی آقای رئیس: خبر حضور احمدی نژاد در پلی تکنیک به مناسبت روز دانشجو یک پیام بیش نداشت و آنهم سوء استفاده از نام پلی تکنیک در راستای اهداف پوپولیستی و فریب افکار عمومی و این تیتر خبری که:«پلی تکنیک برای او کف زد».اما اتوبوس های ارسالی از دانشگاههای امام صادق و الزهرا همه سالن را پر نکرد و تنها باقیمانده سالن کافی بود تا احمدی نژاد را رسوا کند.به طوری که حتی خبرگزاریهای اعزامی برای با شکوه جلوه دادن این شوی تبلیغاتی نتوانستند بیش از چند دقیقه مونتاژ شده برنامه را نشان دهند.
  •   ادامه فشار بر نشریات و انجمن اسلامی منتخب: بعد از ۲۰ تیر فضای پلی تکنیک از یک رکود چند ماهه بیرون آمد و این بار شاداب تر به انتقاد و اعتراض ادامه داد. و این مسئله باعث شد تا منتصبین تاب نیاورند و «مهرورزی» را ادامه دهند.احضارهای کمیته انضباطی /جمع آوری نشریات از صحن دانشگاه به صورت غیر قانونی / فشار بر انجمن منتخب و... نمونه هایی از این مهرورزی اند.
  •   پروژه نشریات موهن: در حالی که دانشجویان با حمایت از فعالین دانشجویی به تحصن ادامه میدادند چند نشریه با لوگوی جعل شده با محتوای توهین به امام علی(ع) و حضرت محمد(ص) حدود نیم ساعت پس از اتمام تحصن در گوشه کنار دانشگاه به تعداد بسیار کم پخش می شود و در حالی که مدیران مسئول با اعلام براعت از انتظامات درخواست جمع آوری این نشریات می کنند ولی انتظامات توجهی نمی کند و حدود یک ساعت بعد از پخش خبر میرسد که بسیج دانشجویی دانشگاههای تهران در دفتر رهایی رییس انتصابی جمع شده و خواهان برخورد سریع با مدیران مسئول هستند.گاف های کارمند کمیته انضباطی و مدیر فرهنگی در توقیف موقتی همه نشریات که قبل از پخش این تصمیم را می گیرد و چند نکته دیگر که در بیانیه های انجمن اسلامی منتخب آمد نشان از طراحی توطئه آمیز این پروژه و بهانه تراشی برای برخورد با دانشجویان میداد.مدیران مسئ.ل به سرعت ربوده شده و به بند ۲۰۹ منتقل می شوند و پس از گذشت یکماه ناگهان فعالین انجمن اسلامی نیز وحشیانه بازداشت شده و تا امروز در اوین به سر می برند.

نکات ذکر شده ثابت می کند که اقتدار گرایان از بدو نشستن بر کرسی قدرت با برنامه ریزی و اعمال قدرت سعی در سرکوب دانشگاه داشته اند. و متاسفانه در این راه تنها کسانی که هزینه می دهند دانشجویانی هستند که دغدغه شان آزادیخواهی است.کسانی که لااقل برای بسیاری همچون من بی گناهیشان مسلم است. یاعلی.

پ.ن: فردا ۱۸ تیر است٬ شمعی روشن کنید.

/ 3 نظر / 6 بازدید
سميه

آن روز ها تلخ بود و اين روزها تلخ تر