این پیروزی از پیش از آن ماست

باور کنید برای فوتبال تا به حال اینقدر در دلم شور و شوق نداشته ام. حساسیت بازی های سپاهان و پرسپولیس در کورس های قهرمانی(حذفی دو سال گذشته و لیگ برتر امسال) رفته رفته دو قطبی آبی - قرمز را کمرنگ می کند و باور کنید این اتفاق خوبی نه فقط برای اصفهان که برای فوتبال ایران است.
سپاهان امروز از آن رو از موضع قدرت در برابر 90000 تماشاچی قرمز می ایستد که با دوم شدن چیزی از قدرتش کم نمی شود و این نکته مردان پرسپولیس را می ترساند. مردم اصفهان و سپاهان چندیست برای رسیدن به هدفی تلاش می کنند که گرفتن یا نگرفتن جام طلایی امروز آنها را از آن باز نمی دارد و آن مبارزه با برتری طلبی پایتخت نشینان و وجود تبعیض برای آنان در مراکز قدرتی است که از آن همه ایران است. تبعیض به دلایل گوناگون؛ گاه از سر احساسات شخصی و گاه برای کنترل اوضاع پایتخت.

موفقیت اصفهانیها در سالهای اخیر از چند منشا سرچشمه گرفته که اشاره به آنها برای دیگران مفید خواهد بود.

ثبات مدیریتی و نظام مالی:
منظور یک نفر نیست. مجموعه مدیریتی در همه سطوح به این باور رسیده اند که برای ساختن یک بنا یک بازه زمانی مورد نیاز است و ساختن یک تیم قهرمان یک شبه امکان نخواهد داشت.
رسیدن به اوضاع تیم های پایه و تقویت مدارس فوتبال سبب شده تا شاید در فصل آتی لیگ، سپاهان با دو تیم حضور داشته باشد.
اگر سری به آمار بزنید خواهید دید که بودجه ای که به سپاهان تعلق می گیرد همسطح و حتی کمتر از برخی از باشگاهها نظیر پرسپولیس/فولاد/مس/پاس همدان و استقلال است ولی هیچگاه این تیم ها در چند سال اخیر به جایگاه سپاهان نرسیده اند..

هواداران یکدست:
اکثریت هواداران اصفهانی از شهر اصفهان و شهرک های چسبیده به آن اند که این سبب شده تا یک همدلی بین آنان وجود داشته باشد.قدمت باشگاه و حضور هواداران پیشکسوت هواداری را از یک تخلیه 90 دقیقه ای به یک فرهنگ تبدیل کرده که البته نمی خواهم منکر معایب و کمبودهایش بشوم ولی آنقدر فرهنگ هست که در چندین سال گذشته شاهد توهین هواداران سپاهان ولو در حد هوکشیدن به بازیکنان خودی نباشیم.

تیم خوب:
دوری از حواشی، سیر به سمت اخلاق حرفه ای، در اختیار تیم بودن و میل به مبارزه با استکبار! از خصوصیاتی است که تیم سپاهان(مربیان و بازیکنان) به نسبت بیشتر از بقیه دارد و این سبب شده تا همه از این تیم به عنوان یک تیم یکدست یاد کنند.

پ.ن: مطمئنا این سطور تعصب من نسبت به اصفهان را نشان میدهد ولی شما به دور از این تعصب نکته های مثبت را بگیرید.

  
نویسنده : حسین ; ساعت ۱٢:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢۸
تگ ها :